Kablo kanalı montaj işçiliğinden kaynaklanan hasarlar ve çözümleri

22.09.2023
Kablo kanalı montaj işçiliğinden kaynaklanan hasarlar ve çözümleri

Kablo kanalı montajında tesisatın düzgün olmasını ve kablo hasarlarını önlemek için üreticinin makina parkurunda kullandığı kalıpların ve makinelerin kalitesi önemlidir.

Kablo Kanalı Gif

Üretimde kabloların soğuması için açılan delikler çapaksız olmalıdır. Kalitesiz üretim yapan bir çok üretici maliyetine katlanmamak için bu sistemleri düzgün yapmamakta bu nedenle kalitesiz üretilmiş, üzerinde çapak kalan ürünler ortaya çıkmaktadır. Dolayısı ile montaj esnasında ürünü kullanan montör firmalara zorluk çıkartarak hem kişilerin yaralanmasına hem de kablo kanalı üzerinde kullanılan kabloların hasar görmesine sebep olmaktadır. Kablo tavasının montajında önem arz eden bir diğer husus yan aksesuar yelpazesi kullanımıdır. Sektöre öncülük eden kablo tavası üreticileri sahip oldukları geniş yan aksesuar yelpazeleri ile ana ürün olan kablo tavalarını kusursuz hale getirmeye çalışmaktadır. Yan aksesuarların montaj esnasında eksiksiz olarak kullanılması ürünlerin ömrünü uzatan, korozyona karşı korunmasını sağlayan önemli bir değerdir. Maliyeti düşürmek amacı ile sahada yapılan her türlü kesme-biçme işlemi gibi imalat süreçlerinin, malzemelere ve kaplamalarına önemli zararlar verebileceği unutulmamalıdır. Çoğunlukla spiral kullanımı ile yapılan kesme işlemi esnasında oluşan çapaklanmalar yüzünden, kabloların çekim işlemi esnasında zarar gördüğü gözlemlenmektedir. Bu ve benzeri yaşanan birçok sorunun önüne geçmek için orijinal dönüş elemanları, t elemanları, dikey ve yatay dönüş elemanları gibi aksesuarların projede kullanımı zorunlu tutulmalıdır. Yan aksesuar kullanımının mümkün olamayacağı yerler için kesme işlemi yapıldığı takdirde, bu noktaların özel bağlantı fitilleri ile kapatılması sağlanmalıdır. Spreyleme metodunun açılan alana olan etkisinin tam olmayacağı unutulmamalıdır. Bu yüzden malzemelerin montajı esnasında ustalığın gerektirdiği gibi, mümkün olduğunca az kesme işlemi yapılarak imalatın tamamlanması sağlanmalıdır.

Kablo tavalarının kablo taşımak için yapıldığı unutulmamalıdır. Saha işlemleri esnasında kablo tavaları üzerinde hiçbir surette yürünülmemelidir. Bu tarz hareketlerin malzemenin yapısına vereceği zararlar göz ardı edilmemelidir.

Kurallara uygun kaliteli ürünler ile yapılan montaj ustanın verimini arttırdığı gibi tesisatında güvenilir ve görselinin düzgün olmasını sağlayarak son kullanıcının memnuniyetini arttıracaktır.