Sıkça Sorulan Sorular

Çok sık karşılaştığımız sorular
Ürünleri bayi üzerinden mi yoksa direk sizden mi tedarik etmeliyiz?
İhtiyaç duyulan ürün ya da çözüm kapsamına göre ve projenin niteliğine ve yerine göre değişir. Bayi üzerinden tedarik edilebileceği gibi, doğrudan da tedarik edilebilir.
EAE üretim tesisi nerededir?
EAE'nin Türkiye'de 4 bölgede, yurtdışında ise 1 bölgede olmak üzere toplam 5 bölgede üretimi mevcuttur.

Busbar sistemleri, aydınlatma ürünleri ve pano çözümleri üretimi İstanbul Avrupa Yakası'nda ki tesislerde yapılmaktadır. Kablo kanalları, askı sistemleri ve makina üretimi de Gebze, Kocaeli fabrikalarında gerçekleştirilmektedir.
İthal ettiği ürünler var mıdır?
Yüksek dayanıma sahip izolasyon malzemeleri gibi bazı ürünler ithal edilmektedir. İthal ürün oranı %5''in altındadır.
Teknik destek hizmetleri sağlıyor musunuz?
Ürünler ve çözümlerle ilgili uzmanlığımızı müşterilerimize aktararak en doğru çözümlerin bulunması sağlanmaktadır. Projelendirme, teknik destek, elektriksel hesaplar, mekanik hesaplar, simülasyon çalışmaları vb. hizmetler sağlanmaktadır.
Nakliye hizmeti sağlıyor musunuz?
Farklı müşteri ihtiyaçlarına göre çözümler üretilmektedir. En uygun maliyetin sağlanması için ürünlerimiz fabrikadan müşteri aracı üzerine teslim edilmektedir. Proje ve müşteri ihtiyaçlarına bağlı olarak nakliye organizasyonu da yapılabilmektedir.
Montaj hizmeti sağlıyor musunuz?
Ürünler ve çözümlerle ilgili projelendirme ve teknik destek hizmetleri sağlanmaktadır. Montaj hizmetlerini yerine getiren uygulama yapan kuruluşlara teknik destek verilmektedir.
Busbar nedir?
Busbar Sistemleri kablo yerine kullanılan modüler yapıda gelişmiş ve modern bir enerji iletim ve dağıtım sistemidir.
Busbar kanal?
Busbar sistemine busbar kanal sistemi de denilebilir.
Bara nedir?
Busbar sistemine kısaca bara kanalı da denilebilir.
Busbar fiyat listesi var mı?
Busbar sisteminin ana yapısı bakır, alüminyum ve sac gibi metallerden oluştuğundan, busbar maliyetleri ve fiyatları hammadde piyasa koşullarına göre değişmektedir. Bu nedenle makbul bir fiyat listesi bulunmamaktadır. Proje kapsamına göre toplam maliyet belirlenmektedir.
Busbar çıkış kutusu ne işe yarar?
Busbar çıkış kutusu; busbar sistemi üzerinden branşman(ek) alarak; bir makina, ekipman ya da panonun enerji beslemesini sağlar.
Busbar neden tercih edilmelidir? Avantajları nelerdir?
Busbar sisteminin avantajları; üstün fiziksel ve modüler yapı, en düşük gerilim düşümü, yüksek performans, kısa devre dayanımı, yüksek yangın dayanımı, zehirli gaz çıkarmama (halogen free) özelliği ve yanmazlık, kolay projelendirilme, uygun çözüm, modern görünüm, minimum ebatlar, ana pano boyutları, hızlı montaj, düşük montaj maliyeti, fiziksel dayanım, bakım kolaylığı, ekonomi şeklinde sıralanabilir.
Busbar askı sistemleri hangi aralıkla kullanılmalıdır?(Mesafeler)
Busbar sistemlerinde yatay taşımada askılama ortalama 1,5 metrede bir yapılmalıdır. Dikey dağıtım tesisatlarında her kat geçişinde, kat zeminine sabitlenmelidir.
Yan yana giden busbarlar arası mesafe ne olmalıdır?
Bu konuda teknik katalogların uygulama bölümlerinde detaylı açıklamalar yapılmıştır.
Busbar izolasyon testi nasıl yapılır?
Meger izolasyon test cihazı ile yapılır. Busbar sistemleri devreye alınmadan önce mutlaka izolasyon testlerinden geçirilmeli ve devreye alma prosedürleri uygulanmalıdır.
Busbarın gövdesi toprak iletkeni olarak kullanılabilir mi?
IEC ve TS-EN standartlarına göre test edilmiş, sertifikalandırılmış ve üretilmiş busbarın gövdesi toprak (koruma devresi) iletkeni olarak kullanılabilir.
Busbar iletkenleri kalay kaplanmalı mıdır?
Busbar iletkenleri (alüminyum-bakır) mutlak suretle kalay kaplanmalıdır.
Epoksi kaplama nedir?
EAE'nin ürettiği KX serisi busbar sistemlerinde kullanılan yüksek dayanımlı, yangına ve aşırı ısınmaya karşı üstün nitelikli izolasyon malzemesidir.
Busbar sistemlerinde iletken olarak ne kullanılır?
Busbar sistemlerinde alüminyum ve bakır iletkenler olmak üzere iki farklı iletken kullanılmaktadır. Daha hafif ve ekonomik olması nedeniyle yaygın olarak "Busbar Sistemlerinde" alüminyum iletken tercih edilmektedir.
Busbar yangına dayanır mı?
IEC 60331-1 ve BS 6387 standartlarına göre test edilmiş, sertifikalandırılmış ve üretilmiş olan busbar sistemleri alev iletmeme, yanmazlık ve yangın altında zehirli gaz çıkarmama (halogen free) özelliklerine sahiptir. KX serisi üstün tasarımlı kompakt busbar sistemleri işlevlerini 830oC yangın altında 3 saat sürdürme özelliğine sahiptir.
Dilatasyon (genleşme) modülü nedir?
40 metreden uzun hatlarda ya da büyük yapıların blok geçişlerinde kullanılan, busbar hattını genleşme, uzama, kısalma faktörlerini üzerine alan esnek bir modüldür.
Ofset modülü nedir?
Busbar sisteminin montaj yüksekliğinin ya da yerinin değiştirilmesini sağlayan, iki dönüş modülünün birleşmesiyle oluşan modüle "Ofset Modülü" denir.
Projelendirme hizmeti sağlıyor musunuz?
Evet, ücretsiz projelendirme hizmeti sağlıyoruz.
Süpervizör hizmeti sağlıyor musunuz?
Busbar sistemleri güzergah tespiti, proje kontrolü, saha ölçümleri, röleve alma, montaj detayları belirleme, montaj eğitimi, araboy busbar ölçümü ve tespiti, meger izolasyon testi ve son kontrol gibi faaliyetler için süpervizör hizmeti verilmektedir.
Busbar sistemi boyanır mı?
Üretimden önce boya renk kodu bildirilmek üzere busbar sistemi boyalı üretilebilir. Montajdan sonra yerinde boyanması uygun değildir.
Kablo kanalı nedir?
Kablo Kanalı: Yapıların enerji dağıtımı veya haberleşme için kullanılan tesisatlarında, izole elektrik kablolarının güvenli bir şekilde taşınması, sabitlenmesi ve desteklenmesini sağlayan birbiriyle uyumlu birimlerden oluşan sistemlerdir.
Kablo tavası nedir?
Kablo kanalı ile aynı anlama gelmektedir.
Kablo kanalları nasıl stoklanmalıdır?
Kablo kanallarının stoklanmasıyla ilgili detaylı bilgiler teknik kataloğumuzda verilmiştir. Su ve nemden korunacak şekilde ve havalanması uygun ortamda stoklanmalıdır.
E-30/E90 testi nedir?
Yangın altında fonksiyon devamlılığını sağladığını ifade eden uluslararası bir kriterdir. Temel amacı acil aydınlatma, asansör ve anons sistemleri gibi bir yangın esnasında insanlar için hayati önem taşıyacak sistemlerinin fonksiyon devamlılığını sürdürmektir. Söz konusu sistemlere ait kablolamaların, kablo taşıma sistemleri üzerinden yapıldığı düşünüldüğünde, bu taşıma sistemlerinin de fonksiyon devamlılığını sağlamasının ne kadar önemli olduğu daha net bir şekilde görünmektedir. Test; standart sıcaklık zaman eğrisine göre ısıtılabilir, özel bir test fırınında gerçekleştirilir. Kablo sistemlerine işlevselliğini korumasına bağlı olarak E30-E90 sınıfları verilir ve standart 1kV değerini aşmayan alçak gerilim tesislerinde zorunludur.
Formlu kanal (Formlu Kablo Kanalı) nedir?
Formlu kablo kanalı, kanalın her bir deliğine form (büküm) verilerek mukavemetin artırılması sağlanan kanal tipidir.
Formlu kanal daha önce olup, daha dayanıklı olabilir mi?
Evet, formlu kanallarda daha ince sac kullanılarak, daha dayanıklı yapı elde edilir.
Kablo kanalı yangına dayanır mı?
E30-E90 testinden geçmiş ve doğru monte edilmiş kablo kanalı yangına dayanır.
Kablo kanalı fiyat?
Merkez ofisimizden, bölge satış ofislerimizden ya da bayilerimizden güncel fiyatları öğrenebilirsiniz.
Aydınlatma busbarı nedir?
Aydınlatma busbarı, Aydınlatma armatürlerinin bir sıra halinde yerleştirildiği tesislerde, aydınlatma enerjisinin armatürlere dağıtımı için kullanılan busbar sistemidir. Basit çıkış fişleriyle enerji alınarak armatürler beslenir.
Aydınlatma busbarı fiyat listesine nasıl ulaşabilirim?
EAE ürünleri için güncel fiyat bilgilerini merkez ofisimizden, bölge satış ofislerimizden ya da bayilerimizden öğrenebilirsiniz.
Döşeme altı busbarı nedir?
Döşeme Altı Busbarı: Yükseltilmiş döşeme bulunan modern ofis alanlarında masa vb. ekipmanların enerji dağıtımı için kullanılan busbar sistemidir.
Döşeme altı kanal sistemi nedir?
Döşeme altı kanal sistemi: Şap betonu içinde dağıtım yapılan ofis alanlarında şap betonuna yerleştirilen, ofisteki masa vb. ekipmanların enerji dağıtımını sağlayan kanal sistemleridir.
Döşeme altı priz kutusu nedir?
Döşeme altı priz kutusu: Şap içi döşeme kanalı ya da döşeme altı busbar ve boru tesisatıyla birlikte kullanan kullanıcılar için şebeke, UPS enerji çıkışı ya da telefon-data vb. bağlantı çıkışı alınmasını sağlayan ekipmandır.
Döşeme altı kablo kanalı nedir?
Döşeme altı kanal sistemiyle aynı anlama gelmektedir.
Döşeme altı buatı nedir?
Yükseltilmiş döşemede ya da şap altında kullanılan, bağlantı ya da çıkış olmayı sağlayan tesisat ürünüdür.
Bürotik blok nedir?
Bürotik blok, Ofislerde masa vb. ekipmanların enerji ve data ihtiyacını karşılamak için tasarlanmış iç tesisat ürünüdür..
Trolley busbar nedir?
Hareketli vinç ya da makina gibi bir hat üzerinde yürüyen, yer değiştiren ekipmanların enerji ihtiyacını karşılayan bir kanal üzerinde akım alma arabasının yürümesiyle enerji bağlantısı sağlayarak ekipmanları besleyen sistemdir.
Vinç busbarı nedir?
Trolley busbar ile aynı anlama gelmektedir.
EAE kablo tavası fiyat listesi
EAE kablo tavası fiyat listesi ve güncel "Kablo Kanalı" fiyatları için buradan iletişime geçebilirsiniz.
EAE fiyat listesi?
EAE güncel fiyat listesi ile ilgili bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
Busbar sisteminde standart olarak kaç adet iletken vardır?
Busbar sistemlerinde standart olarak 4, 4.5 veya 5 iletkenli sistem seçeneği mevcuttur. "Busbar sisteminde" daha iyi iletkenlik için iletkenler ek noktalarında veya tam boy kalay kaplıdır.