Sağlık Kompleksleri Genel Bilgi

Elektrik dağıtım sistemleri, binaların can damarlarıdır. Elektrik dağıtım yapan ürünleri seçerken güvenilir, emniyetli ve uzun ömürlü olmasına dikkat etmek gerekir.

Katalog için tıklayın Sağlık Kompleksleri sayfası için tıklayın

Neden EAE?

GREENGUARD SERTİFİKASI
 • Kimyasal kirleticiler evlerde ve işyerlerinde kullanılan mobilya ekipman parçaları, yapı malzemeleri gibi ürünlerden ve malzemelerden kaynaklanır. Bu malzemeler, sağlığı olumsuz şekilde etkileyen “Uçucu Organik Bileşikler” (VOC’ler) yaymaktadır. Isıtma ve soğutma sistemleri tüm odalarda aynı havayı yeniden dolaşım yaptırdığından, bu VOC’lerin binaları içerisinde kalarak sorun yaratması anlamına gelir.
 • Greenguard Çevre Enstitüsü, düşük kimyasal emisyonlar için ürün ve malzemeleri onaylayan bağımsız bir kuruluştur. Greenguard tarafından onaylanan ürünler okullar ve kreşler vb. diğer alanlarda iç mekân kullanımları için katı standartlara ve emisyon sınırlarına uymak zorundadırlar. İç mekânlardaki hava kirliliğini ve kimyasala maruz kalma riskini azalttığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Greenguard Gold sertifikasına sahip her bir ürünün önemli kimyasal bileşik yaymayacağından emin olunmalıdır.
 • EAE busbar taşıma sistemlerinin uygunluğu 2015’ten beri Greenguard Çevre Enstitüsü tarafından onaylanmaktadır.
Yangına Karşı Dayanım Sertifikası
 • Yangına Karşı Dayanım Testleri IEC 60331-1 (E–LINE KX için yangın altında akım sürekliliği)
 • IEC 60331-1 1000°C-3 Saat- BRE, İngiltere
 • IEC 60331-1 950°C-3 Saat – TUV, Singapur
 • IEC 60331-1 1000°C-2 Saat- DEKRA, Hollanda
 • BS 8491 842°C-2 Saat- BRE, İngiltere
 • (Fıskiye Su + Mekanik Dayanım)
 • EN 50399 Düşük Isı ve Düşük Duman Salınımı
 • B1/S1 dO – Dekra, Hollanda
 • E-Line KX (Çıkış Kutuları ile beraber) için Yangına Karşı Dayanım ve Akım Sürekliliği Testleri
 • IEC 60331-1 830 C- 3 saatten fazla, Manyetik MCCB- DEKRA, Hollanda
 • IEC 60331-1 830 C- 3 saatten fazla, NH Sigortaları- DEKRA, Hollanda
 • Alev Yayılım Testi IEC 60332-3 (IEC 61439-6,10.101)
 • Yangın Bariyeri Testi- 2 saat ISO 834-1 (IEC 61439-6,10.102)
Sismik Askılar
 • EAE Sismik Askı Sistemleri, depremden korunmak için mükemmel kurulum çözümleri sunar.
 • Her türlü tesisata uygulanabilen sismik askılar kolay ve hızlı montaj sağlar. Bunu çelik kiriş ve çerçevesi bağlantıları için tasarlanan aksesuarlar sayesinde sağlar.
rohs-reach

RoHS yönetmelikleri 01 Temmuz 2006 tarihinden itibaren dünya çapında bu protokolün tüm üyelerine yayınlanmış ve uygulanmaya başlanmıştır. Bu yönetmeliğin amacı, Elektrikli ve Elektronik ekipmanlarda Pb (Kurşun), Hg (Cıva), Cd (Kadmiyum) gibi bazı tehlikeli maddeleri sınırlamaktır. Bu malzemelerin insan sağlığı üzerinde ciddi bir etkisi olmaktadır. EAE Elektrik, RoHS yönetmeliklerinde belirtildiği gibi çevre ve insan sağlığı üzerinde olumsuz etkiler yaratan zararlı unsurları kullanmayarak, insan sağlığını ve ürün güvenliğini en üst düzeyde tutmaktadır. Üretilen ürünlerde kullanılan bileşenlerin ayrı ayrı test edildiği RoHS sertifikası ile onaylanır.

 Hijyenik Çevre Ortamı

EAE Elektrik, hijyenik çevre ortamı ihtiyacını sağlamak için paslanmaz çelik metal veya polyester epoksi boyalı gövdede Özel Busbar Sistemlerini üretebilir. EAE ayrıca ihtiyaç duyulan her yerde güvenle kullanılabilen birçok boyut ve tipte paslanmaz çelik kablo kanallarına sahiptir. Döşeme Altı kutuları da paslanmaz çelik kapak ve çerçevelerle üretilebilir.

Busbar Sisteminin Boyalı Gövdesi (Her renkte)
 • Herhangi bir tip/model/derecedeki busbar gövdesi estetik olarak binaya/odaya uyum sağlaması için, tasarımcı/müşteri tarafından seçilen her renkte boyanabilir.
 • Gövde üzerinde minimum 75 mikron kalınlığında polyester epoksi boya, çevre koşullarına karşı daha iyi dayanır.
 • Kablo kanalları için de benzer yöntem uygulanabilir.
 • Bu işlem, QA/QS prosedürlerine göre, kimyasal yüzey hazırlığı, yağdan arındırma için asidik işlemler ve metal malzemenin yüzeyine gerekli boya katları uygulanarak birkaç adımda EAE’nin kendi tesisinde uygulanmaktadır.
EMC & EMI

İletken malzemeler, elektrik akımı içlerinden aktığında manyetik alan oluşturur. Manyetik alan akımın büyüklüğü, iletkenler ve iletken gövdesi arasındaki mesafe ile ilgilidir. Düşük EMC değerlerinin zorunlu olduğu durumlarda (sağlık merkezleri, ofisler, veri merkezleri vb.), manyetik indüksiyon değerinin en aza indirilmesi çok önemlidir. Alüminyum veya sac gövdeleri, kompakt yapıları ve iletkenlerin gövdedeki konfigürasyonu ile busbar sistemleri, oluşan elektromanyetik alanları önemli ölçüde azaltmaya yardımcı olmaktadır. EAE Busbar ürünlerinin tamamı EMC sertifikaları için test edilir. Özel tasarlanmış EAE Busbar sistemlerinde yapılan EMC ölçümleri, alüminyum gövde kullanmanın EMC ve potansiyel tehlike seviyelerini azalttığını göstermiştir.

Paslanmaz Çelik Kablo Kanalları & Busbar Sistemleri

EAE, Hijyenik ortam gereksinimini sağlamak için paslanmaz çelik veya polyester epoksi boyalı gövdede Özel Busbar Sistemleri üretmektedir. Benzer şekilde EAE, ihtiyaç duyulan her yerde güvenle kullanılabilen birçok boyutta ve tipte paslanmaz çelik kablo kanallarına sahiptir. Döşeme Altı Kutuları ayrıca paslanmaz çelik kapak ve çerçevelerle de imal edilebilir.

tehlike seviyelerini azalttığını göstermiştir.

Laboratuvar Odaları

E-Line FL İç Mekan Busbar Sistemleri sabitleme askı takımı kullanılarak herhangi bir yapıya veya yüzeye monte edilebilir. Gerektiğinde güç veya UPS soket gereksinimleri için ayrı olarak kullanılabilirler. Estetik tasarıma ve farklı renk seçeneklerine sahip Güç ve UPS soketleri istenilen noktada herhangi bir el aleti olmadan monte edilebilir. E-Line FL BUSBAR, ISO 9001 standartlarına uygun olarak, dünyadaki en son üretim teknolojileri kullanılarak sertifikalı bir kalite yönetim sistemi ile üretilmektedir. Üniteler IEC 61439-6, IEC 61534-1 ve IEC 60884-1'e göre tasarlanmış ve test edilmiştir. Faz iletken yapısı, bara uzunluğu boyunca bir emniyet sistemi kullanılarak parmak temasına ve toza karşı korunur. Soketin canlı olduğu durumlarda, soket özel bir kilitleme sistemi kullanılarak konuma sabitlenir. Kenetleme yapısı sayesinde prizler çıkmaz.

 Sigorta Otomatlı/ Her Tip Yük Kesicili Çıkış Kutuları

Bolt-on tip Çıkış Kutuları, esnek çözüm sağlayan ek noktasından 1000 A'e kadar güç çekmek için benzersiz bir teknolojidir. EAE çıkış kutuları, Dünya çapında devre kesici ve sigortalı otomat markalarıyla uyumludur. Tüm metal çıkış kutusu muhafazaları aşağıdaki birimlerle kullanılabilir;

 • Her tipte, modelde, markadaki yük kesicileri
 • Her rakor tipi veya boş bir rakor plakasına
 • Her tür gövde rengi ihtiyacına
 • Elektriksel interlock mekanizması
 • Mekanik interlock mekanizması
 • IP55 koruma sınıfına
 • Gümüş kaplı bakır lale kontaklar
 • Projeye özel kutu ebatları
 Sigorta Otomatlı/ Her Tip Yük Kesicili Çıkış Kutuları

Smart: Kullanıma hazır ve güç (şebeke / ups), veri, masa işleri, toplantılar ve sunumlar için telefon ve multimedya soketleri ile donatılmış hazır ürünler. Ürünlerimizdeki tüm plastik parçalarda kullanılan hammadde polikarbonat (PC) ve halojen içermeyen UL 94 standardına göre V0 alev geciktirici sınıfı içindedir. Minyatür Devre Kesici (MCB), Kaçak Akım Cihazı (RCD) veya Aşırı Akım Korumasına Sahip Kaçak Akım Devre Kesici (RCBO) ile donatılmış isteğe bağlı özel tasarlanmış kutu ile ürün seçimleri.

Kablo Düzenleyicisi: Zeminden masalara veya çalışma ortamlarına güçlü akım, zayıf akım ve multimedya kablolarını bağlamak için kullanılır.

Grommet: Küçük ve kompakt yapısı ile 6 modüllü soket kutusu olarak kullanılabilir. Ayrıca, gerekirse, uygun MCB, RCB veya RCBO plaka ile, zeminden masaya kablo çıkışı için kullanılabilir. Birden fazla kablo ile rahat ve güvenli çıkış sağlayan conta korumalı pencere.

Busbar İle Güveni̇li̇r Ve Dayanıklı Çözüm

Busbar modüler yapısı sayesinde her binaya uygulanabilir. Busbar kanal sistemleri, gelecekte genişleme, yer değişikliği, yenisiyle değiştirme ve yeniden kullanım imkanına sahiptir. Gelecekteki ihtiyaçlara göre, busbar sisteminin tasarımı kolayca değiştirilebilir veya tamamen ya da kısmen başka bir tesise taşınabilir.

Binanın tasarım aşaması sırasında, busbar sistemleri; kablo kanalı, dağıtım panosu ve ana pano sayılarını azaltır, pano içlerinde kullanılacak MCB ve/veya MCCB’lerin boyutunu küçültebilir ve kablolu sistemin tüm aksesuarlarını ortadan kaldırabilir.

Montaj süresi kablolu sistemlere göre çok daha kısadır. Montaj ve iş gücü tasarrufu sağlar ve zaman yönetimine yardımcı olur.

Güvenlik
 • EAE çıkış kutuları, herhangi bir ek sistem ve mekanizma olmadan her marka duvar kutularını kolayca besleyebilir.
 • EAE çıkış kutuları, anahtar “Açık” konumdayken, EAE çıkış kutularının busbara takılmasını veya busbardan sökülmesini engellemek için busbar hattı gövdesine mekanik ve elektriksel olarak bağlanmıştır.
 • EAE çıkış kutuları her zaman anahtarlama mekanizmasının kontrolü altında olan bir çalıştırma kolu ile donatılabilir.
 • EAE çıkış kutuları bir asma kilit ile kilitlenebilir (yalnızca bakım ekibinden yetkili bir personel, EAE çıkış kutularını çalıştırabilir).
 • EAE çıkış kutuları ile ihtiyaç duyulan yerlerde EAE busbar hattından enerji almak kolay, ekonomik ve güvenlidir. Çıkış kutularının sayısı, plugin noktalarının ve blok eklerin sayısı kadar güvenli bir şekilde arttırılabilir. Bu, EAE çıkış kutularının konumu gelecekteki ihtiyaçlara göre kolaylıkla değiştirilebilir.
 • Busbar taşıma sistemleri, bir yangın durumunda yanmaz, alev taşımaz, zehirli (halojen vb.) gaz üretmez ve yaymaz.
 • Busbarların gövdelerinin metal olması nedeniyle fareler, böcekler vb. busbarları ısıramaz ve busbarlara zarar veremez.
Her Ti̇pte Devre Kesi̇ci̇ler İle Kullanılabi̇len Çıkış Kutusu

Plug-in ve bolt-on çıkış kutuları, güç dağıtımı çözümleri sağlayarak plug-in prizlerinde ve/veya blok eklerde 1000A’ya kadar güç çeken benzersiz bir teknolojidir.

EAE çıkış kutuları, dünya çapındaki tüm devre kesici, anahtar model ve markalarıyla uyumludur.

Tamamen metalden muhafazalı çıkış kutuları aşağıdaki özellikler ile tedarik edilebilir;

 • Her tipte, modelde, marka devre kesicileri ile,
 • Her tipte rakor veya boş bir rakor plakası ile,
 • Talep edilen her renkte gövde boyası ile,
 • Bir elektrikli kilitleme mekanizması ile,
 • Bir mekanik kilitleme mekanizması ile,
 • IP55 koruma derecesi ile,
 • Gümüş kaplamalı bakırdan yapılmış lale kontaklar ile,
 • Herhangi bir boyutta özel üretim
Maliyet Verimliliği ve Daha İyi Gerilim Düşümü

EAE busbar taşıma sistemleri, binalarda güç dağıtımını geleneksel kablolu sistemlere göre daha güvenilir ve ekonomik hale getirerek daha iyi gerilim düşümü ve kısa devre değerleri sağlar.

 • Busbar modüler yapıları sayesinde her binaya uygulanabilir. Busbar taşıma sistemleri; ısıl genleşme, esneklik, tasarım değişikliği, yenisi ile değiştirme ve gerektiğinde yeniden kullanım imkânı sayesinde büyük bir avantaja sahiptir.
 • Montaj süresi kablolu sistemlere göre daha kısadır. Bu daha az insan gücü maliyeti sağlar. Daha iyi zaman yönetimi oluşturulmasında etkin olmaktadır.

Binanın tasarım aşaması sırasında, busbar taşıma sistemleri;

 • Kablo kanallarının sayısını azaltır,
 • Dağıtım panolarının sayısını azaltır. EAE çıkış kutuları ile yükleri doğrudan beslemek mümkündür.
 • Ana panoların boyutlarını düşürür,
 • MCB ve/veya MCCB’lerin kullanım sayısını azaltır,
 • Kablolu sistemler için kullanılan birçok aksesuarı ortadan kaldırır,
 • Projeler daha kısa sürede gerçekleştiğinden maliyetleri azaltır.
Canopy (Çatı Koruma) Çözümleri̇
 • EAE busbar taşıma sistemlerinin çevresinde ek koruma sağlamak için kendi canopy (çatı koruma) çözümüne sahiptir.
 • Tesislerde/binalarda görsel uyum sağlamak için canopy (çatı koruma) sistemi istenirse EAE mühendisleri ve proje mimarlarının koordinasyonu ile müşteriler tarafından da üretilebilir.
 • EAE AG güç busbarları IP55 koruma sınıfındadır. Bu IP55 ve IP65 koruma seviyeleri iç mekân uygulamaları için yeterlidir. Ayrıca IP68 koruma sınıfı AG döküm reçine busbarları da mevcuttur.
 • Dış mekân uygulamaları için IP68 cast resin busbar taşıma sistemi, IP65 koruma sınıfı çıkış kutuları içermektedir.
 • Busbar taşıma sistemlerini insan/hayvan müdahalesine, UV, doğrudan güneş ışığı, yağmur ve toza karşı korumak amacıyla uygun bir canopy (çatı koruma) ile kısmi koruma sağlamak için IP67 koruma sınıfı busbar tipi de bulunmaktadır.

Busbar Enerji Dağıtım Sistemleri

Kablo Taşıma Sistemleri

Askı Sistemleri

İç Tesisat Çözümleri